Jak rozliczać się z klientami bez firmy? Wzór umowy na stworzenie strony www
Rozpoczęcie pracy jako twórca stron internetowych może na początku wydawać się skomplikowane. Pojawia się wiele pytań, np. czy muszę założyć własną firmę, by świadczyć swoje usługi. Jak przekazać strony www klientom oraz wiele innych. Stąd pomysł naszej nowej serii artykułów Q&A, w której odpowiem na pytania zadawane przez Was w komentarzach.
Pod jednym z poprzednich filmów znalazł się taki komentarz:
Boję się szczególnie problemów prawnych.
- Nie mam firmy. W jaki sposób mam się rozliczać?
- Jak wygląda „przekazanie” strony www klientowi? Dajemy hasła i to wszystko? Co jeśli klient nie potrafi tego obsługiwać?
- W jaki sposób spisać umowę z klientem? Totalnie się na tym nie znam.
- Jak wygląda zakup hosta / domeny ? Mam zarejestrować na swoje dane, czy klient sam to robi? Mogę zakupić dla klienta hosta z mojego linku afiliacyjnego?
- Kiedy brać pieniądze od klienta? Przed robotą czy po?
- Co z SEO?
Jak się rozliczać, gdy nie mam firmy?
Sposobów jest wiele, pytanie tylko, który jest najbardziej opłacalny. Jeśli nie masz własnej działalności gospodarczej to możesz podpisywać umowę o dzieło z klientami lub umowę zlecenie w przypadku stałej współpracy. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z platform upwork czy useme, szczególnie sprawdzą się przy zawieraniu umów z klientami z zagranicy. Kolejną alternatywą dla działalności gospodarczej może być akademicki inkubator przedsiębiorczości, czyli organizacja która pośredniczy między wykonawcą a klientem.
Jednak na dłuższą metę może to być dość uciążliwe i odstraszać klientów biznesowych, dlatego jeśli Twoja kariera idzie w dobrym kierunku to warto wziąć pod uwagę założenie własnej firmy. Daje to na pewno więcej swobody, elastyczności i możliwości, a także stawia Cię na wyższym poziomie jako wiarygodnego partnera.
Jak przekazywać strony www klientom?
Jeśli klient nie potrafi obsługiwać strony internetowej, możesz zaproponować swoją pomoc i jeszcze na tym dodatkowo zarobić. Klient zapłaci nie tylko za stworzenie strony ale także za bieżącą obsługę. Druga możliwość jest taka, że możesz przeszkolić klienta z obsługi strony i za takie szkolenie również należy się dodatkowe wynagrodzenie. Oczywiście te kwestie należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, aby nie było niespodzianek.
Umowa na wykonanie strony www
Aby końcowy efekt współpracy satysfakcjonował obie strony, warto spisać umowę, regulującą ważne kwestie. Dobrze sięgnąć po wzór umowy, tak aby móc w przyszłości egzekwować pewne rzeczy od klientów, np. jeśli nie dostarczą treści potrzebnych do zbudowania strony, nie odpowiedzą na komentarze dotyczące prac itp. Tutaj warto skorzystać z pomocy prawnika, gdzie możesz skorzystać z takiej usługi lub gotowego wzoru. Dobrze skonstruowana umowa zaoszczędzi niepotrzebnego stresu i uchroni przed trudnymi klientami.
Zakup hostingu i domeny dla klienta
Najgorszym pomysłem jest kupowanie hostingu na siebie i trzymanie tam stron klienta. W naszej firmie mamy taką politykę, że klienci mają swoje hostingi a my możemy w ich imieniu zarejestrować. Możesz wtedy zakupić hosting przez swój link afiliacyjny. Więcej o hostingu przeczytasz tutaj.
Kiedy rozliczać się z klientem? Przed, czy po robocie?
Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej brać pieniądze z góry jeśli tylko to możliwe. Jeżeli klient nie zgodzi się na takie rozwiązanie to nawet jako początkujący specjalista od tworzenia stron internetowych nie zgodziłbym się na zapłatę wynagrodzenia po skończeniu całego projektu. Najbardziej rozsądne w tej sytuacji jest podzielenie pracy na etapy i rozliczanie po zakończeniu każdego z nich. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz! Dopiero kiedy klient zapłaci całość strona www przechodzi na jego własność.
Strony www na WordPressie – SEO
Co zrobić aby strona www była dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO zanim oddasz ją klientowi? Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych ustawieniach WordPressa, np. odpowiednie ustawienie adresów URL, odznaczenie opcji nie indeksowania strony w Google, zainstalowanie wtyczki SEO. Oczywiście jest to większy temat i na pewno będzie o tym jeszcze nie jeden film i artykuł, także subskrybujcie nasz kanał YouTube.
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję