Dobry hosting WordPress. Jak wybrać hosting dla strony internetowej?

W tym odcinku naszego kursu omówimy kwestię hostingu strony internetowej działającej na WordPress. Wyjaśnimy trudne pojęcia z tym związane, przytoczymy ciekawe anegdoty i konkretne praktyczne przykłady, które powinny poszerzyć waszą wiedzę, a co najważniejsze pomogą najpewniej oszczędzać własne pieniądze, albo lepiej zarabiać na współpracy z klientami, dla których budujecie strony www.

Wszystkie przykłady, które pokazujemy na kursie są wykonane z użyciem motywu Astratic. To motyw zbudowany do ścisłej i sprawnej współpracy z edytorem Gutenberg. Oczywiście jeśli chcecie skorzystać z innego motywu to wszystkie nasze lekcje będą także możliwe do zrealizowania, ale jeśli spodobał Wam się motyw Astratic to możecie zakupić go z 10% zniżką, wystarczy że wejdziecie na stronę astratic.com i przy zakupach użyjecie kodu rabatowego kurs. Przechodzimy do lekcji 🙂

Trudne słówka

Kiedy tylko pojawią się takie trudne słówka jak hosting, serwer, czy konfiguracja domeny, to wielu z was z miejsca porzuca pomysł samodzielnego tworzenia strony internetowej. Zupełnie niepotrzebnie. Wyjaśniamy ?

Co to jest serwer? 

Serwer to nic innego jak specjalistyczne oprogramowanie lub potocznie urządzenie, na którym działają nasze strony internetowe. Takie wyjaśnienie w zupełności wystarczy dla kogoś kto w dzisiejszych czasach chce zbudować stronę internetową, bardziej trzeba skupić się na kolejnym terminie, a mianowicie – hostingu. 

Co to jest hosting? 

To usługa, którą musicie wykupić u solidnego dostawcy, czyli firmy hostingowej. Takie firmy mają często własne serwery i zapewniają miejsce, w którym wasza strona może sprawnie działać, posiadają także dostępne opcje konfiguracji Wordpressa czy możliwość wykupienia domeny.

Nie potrzebujesz hostingu do nauki WordPress

Często pojawia się pytanie  – czy hosting jest potrzebny do nauki tworzenia stron internetowych? Nie musicie mieć żadnego serwera, dostępów czy płatnych usług żeby nauczyć się budować strony. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Mamy tu na myśli program, który umożliwi jednym kliknięciem zainstalowanie systemu WordPress i nowej strony internetowej. Bez żadnych ograniczeń możecie testować nowe pomysły, klikać, eksperymentować i psuć, bo strona będzie widoczna tylko dla Was. Więcej o programie dowiecie się tego filmu.

Jak wybrać dobry hosting?

W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie możemy powiedzieć, ze idealny hosting to taki, gdzie raz wszystko ustawiamy i jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać to opłacenie kolejnych okresów abonamentowych. Wyboru firmy hostingowej najlepiej dokonywać na podstawie rekomendacji zaufanych osób, znajomych czy ekspertów.

Rekomendowany przez nas hosting dla WordPress ? kliknij tutaj

Dlaczego polecamy firmę dhosting?  

 • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny
 • Bardzo dobra obsługa klienta – korzystamy od 2018 roku i nigdy nie zawiodła
 • Możliwość szybkiej, automatycznej instalacji WordPress
 • Bardzo prosta obsługa panelu administracyjnego
 • Duża baza artykułów z instrukcjami i podpowiedziami, napisana prostym i zrozumiałym językiem
 • Wszystkie potrzebne w funkcje w pakiecie, np. SSL, domeny, skrzynki e-mail
 • Optymalny wybór dla polskojęzycznych stron www

?? Jeżeli tworzysz stronę angielskojęzyczną skierowaną do odbiroców poza Polską, warto rozważyć ofertę firmy Siteground ? kliknij tutaj

Dlaczego polecamy Siteground?

 • Oferta sprawdzona przez nas wielokrotnie i polecana od lat naszym klientom zagranicznym
 • Możliwość wybrania lokalizacji data center w różnych miejscach na świecie, to bardzo przydatne dla SEO i pod kątem szybkości ładowania się strony
 • Możliwość łatwego dostosowania usługi do dużego ruchu i specyficznych wymagań (przydatne dla bardziej skomplikowanych projektów)
 • Sprawdź ofertę firmy hostingowej Siteground

Na co warto zwrócić uwagę kupując hosting bez rekomendacji?

Strona z ofertą powinna być dla Was zrozumiała. Warto także sprawdzić czy dana firma oferuje bezpłatny okres testowy oraz wypróbować jak działa obsługa klienta, np. czy odpowiada w sposób szybki i zrozumiały.

Hosting dla nietechnicznych

Dla użytkownika nietechnicznego dobrym wyborem będzie firma hostingowa posiadająca rozbudowaną bazę wiedzy, gdzie możecie sami zajrzeć w razie wątpliwości lub odesłać tam swoich klientów.

Bardzo ważne jest zweryfikowanie czy oferta, z której zamierzacie skorzystać zapewnia jak najlepszą kompatybilność z WordPressem.

Dane osobowe i RODO

Jeżeli zamierzacie tworzyć strony biznesowe czy sklep internetowy, gdzie będą przechowywane dane klientów to należy sprawdzić czy w ramach oferty, z której chcecie skorzystać usługodawca zapewnia wam umowę związaną z RODO.

Backup na wypadek…

Kolejną rzeczą, którą warto zweryfikować są automatyczne backupy, tak aby istniała możliwość łatwego przywrócenia strony internetowej np. sprzed tygodnia.

Support 24/7

Dzięki takiej usłudze firma hostingowa  jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc jeśli napotkacie jakiś problem w każdym momencie otrzymacie pomoc. Co przy prowadzeniu strony biznesowej czy sklepu internetowego jest niezwykle ważne.

Ile kosztuje hosting?

Z naszego doświadczenia wiemy, ze wystarczy najtańszy plan porządnego dostawcy usług hostingowych. Na dzień dzisiejszy na polskim rynku w kwocie 250-300 zł rocznie możecie dostać bardzo dobry hosting, który pociągnie blog z dużą ilością czytelników czy niezbyt rozbudowany sklep internetowy.

Duży ruch na stronie a koszty hostingu

Jeśli wasza strona działa wolno to nie musi oznaczać, że potrzebuje lepszego serwera. Sprawdźcie czy strona jest poprawnie zbudowana, np. w WordPressie nie zainstalowano zbyt dużej liczby wtyczek. Od 2008 roku prowadzę bloga kulinarnego Zajadam.pl, którego odwiedzają rocznie miliony użytkowników i roczny koszt hostingu wynosił właśnie 200-300 zł, dla porównania w firmie pracowaliśmy nad optymalizacją podobnego serwisu, który miał podobny ruch i typ treści, z tą różnicą, że działał na hostingu za 18 000 zł rocznie? Sami odpowiedzcie na pytanie czy lepiej płacić miesięcznie 1500 zł czy zapłacić jednorazowo za zrobienie porządnej i dobrze działającej strony na tanim hostingu?

Zarabiaj na hostingu

Często firmy hostingowe mają programy partnerskie i jeżeli na waszej stronie umieścicie link z informacją, że strona jest utrzymywana na serwerach danej firmy, a odwiedzający waszą stronę zarejestrują się za ich pośrednictwem to wy także możecie na tym zyskać.