Czy WordPress to narzędzie dla grafików? Jak projektować strony w Gutenbergu?

Projektowanie stron internetowych tradycyjnie odbywa się w programach takich jak Figma, Adobe XD, czy nawet Photoshop. Wraz z dynamicznym rozwojem systemu WordPress i jego edytora wizualnego o nazwie Gutenberg, pojawia się coraz więcej ułatwień, które naszym zdaniem zmienią sposób w jaki tworzy się typowe strony oparte o system CMS WordPress.

O tym jakie są szanse na to, żeby Gutenberg stał się narzędziem dla grafika rozmawiałem z Izą Karkochą ze Szkoły WordPressa. Iza prowadzi szkolenia indywidualne z WordPress, w tym takie skupione na edytorze Gutenberg. 

Gutenberg zamiast Figmy i Photoshopa

Mając podstawową wiedzę na temat designu, projektowania graficznego i zmysł estetyczny można zbudować stronę internetową przy pomocy edytora blokowego Gutenberg, pomijając projektowanie w programie graficznym. Obecnie można spotkać się już ze zmianą sposobu działania przy projektach. W wielu firmach graficy przygotowują layout w Gutenbergu a następnie przekazują pracę developerom, którzy zajmują się resztą prac i wdrożeniem. Pozwala to uniknąć mnóstwo poprawek.

Pixel Perfect

Teraz są trendy gdzie nie czepiamy się pixeli. Strony internetowe powinny spełniać swoją funkcję, czyli powinny być użyteczne, skuteczne, mają spełniać cele biznesowe. Powinny dobrze wyświetlać się na różnych urządzeniach. To kluczowe aspekty przy tworzeniu stron internetowych – podkreśla Iza.

Najlepszy blok w edytorze Gutenberg

Blok grupa jest najbardziej lubianym przez nas blokiem. Korzystając z niego mamy możliwość zbierania wielu elementów w jednym miejscu. Zaletą tej funkcji jest to, że mając elementy zebrane w obrębie grupy możemy wprowadzać ustawienia, które domyślnie dotyczą wszystkich elementów wchodzących w skład grupy. np. kolor tekstu, kolor tła, szerokość, itd.

Podsumowanie

Projektanci stron mogą z powodzeniem korzystać z Gutenberga, nie ma tam żadnego kodowania. Trzeba jedynie zapoznać się z tym narzędziem, z możliwościami jakie oferuje. Zaznajomić się z biblioteką elementów, które można wykorzystywać do budowania stron.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *