Jak zacząć tworzyć strony www w Gutenbergu?

Od wersji WordPress 5.0, klasyczny edytor treści został zastąpiony nowym edytorem wizualnym – edytorem Gutenberg, zyskując wielu zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania. Naszym zdaniem edytor WordPressa posiada duży potencjał. Jak działa? Gdzie uczyć się obsługi Gutenberga?

Podczas konferencji WordCamp Warszawa rozmawiałem z Izą Karkochą ze szkoły WordPressa o tym jak zacząć korzystać z edytora Gutenberg i jak sprawnie nauczyć się obsługi WordPress do budowy stron internetowych.

Gutenberg – jak zacząć?

Nowy edytor diametralnie zmienił podejście do tworzenia contentu. W Gutenbergu, podstawą tworzenia treści są bloki różnego typu: mogą zawierać tekst, nagłówek, zdjęcie i inne elementy. Wśród elementów znajduje się praktycznie wszystko, czego potrzeba do zbudowania strony internetowej. Trzeba jedynie zapoznać się z tym narzędziem, z możliwościami jakie oferuje. Edytor wizualny Gutenberg jest bardzo intuicyjnym narzędziem i ciągle rozwijany jest przez najbardziej biegłych w WordPressie programistów. 

Jak się uczyć Gutenberga i WordPress

Od kogo i jak uczyć się WordPressa? Chcąc nauczyć się systemu od podstaw warto skorzystać z warsztatów, szkoleń i kursów online. Otrzymasz cenne wskazówki, ciekawostki i inne narzędzia, które pomogą początkującym w budowaniu stron. Mnóstwo materiałów znajdziesz na stronie learn.wordpress.org

Zmiany są trudne

Niechęć do nowego edytora wiąże się głównie z oporem przed zmianą  i dość sztywnym trzymaniem się swoich starych przyzwyczajeń. Zdecydowanie namawiamy by dać Gutenbergowi szansę. Edytor blokowy jest cały czas rozwijany, a twórcy WordPressa słuchają użytkowników i odpowiadają na ich potrzeby.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *