Jak zdobyć pierwszego klienta

Pierwszy klient? Jak go zdobyć? – to pytanie dręczy każdego kto startuje ze swoim biznesem. W Internecie znajdziesz mnóstwo złotych rad, które nijak mają się do rzeczywistości. Dlatego podzielę się tutaj moim doświadczeniem i pokażę sprawdzone sposoby jak pozyskać klientów.

Pod jednym z poprzednich filmów znalazł się taki komentarz:

moim zasadniczym problemem jest pozyskanie właśnie tego pierwszego klienta. Próbuję już jakieś pół roku i nic z tego. Czy miałby Pan może jakieś rady jak to zrobić?

W tym artykule przedstawię trzy sposoby jak pozyskać pierwszego klienta. Odpowiem na pytanie – co zrobiłbym w sytuacji kiedy musiałbym zacząć od zera i opowiem o tym jak zdobyłem swoje pierwsze zlecenie w 2004 roku.

Pracuj za darmo! Ale jak to?!

Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna, nie ma jeszcze własnych klientów, reputacji, marki itd., to najlepiej zacząć pracować za darmo. Dzięki temu możesz zbudować swoją renomę, sieć kontaktów, a także zdobyć nowe umiejętności. Warto wykonać pierwsze zlecenie – stronę internetową dla jakiegoś stowarzyszenia, organizacji czy grupy osób, z którą dzielisz wspólne zainteresowania. Dobrze wykonana praca może zaprocentować na przyszłość. A co to oznacza? Dobra robota wcale nie musi być wykonana przez doświadczonego programistę, ale przez osobę, która jest pomocna, zaangażowana i pracowita. Są to niezwykle ważne cechy, kiedy jesteśmy początkujący i nie mamy wypasionego portfolio. A jak wiadomo – zadowoleni użytkownicy mogą przynieść następną pracę i kolejnych klientów.

Z rodziną nie tylko na zdjęciu

Zaczynając swoją przygodę jako twórca stron internetowych warto rozpuścić wici wśród najbliższych. Pokaż siebie i swoje umiejętności na Facebooku, Instagramie czy TikToku, w kręgu swoich znajomych. Istnieje duża szansa, że w perspektywie kilku najbliższych miesięcy pojawią się kolejne kontakty.

Dzień dobry! Ja z ogłoszenia…

Kolejnym sposobem na zdobycie pierwszego klienta są portale z ogłoszeniami i grupy na Facebooku, które skupiają zarówno poszukujących pracy, jak i wykonawców. Być może właśnie tam uda Ci się znaleźć pierwszego klienta, dzięki któremu zdobędziesz nowe doświadczenie i zarobisz pierwsze pieniądze.

Praca przy komputerze

Jeśli połączysz ze sobą te trzy elementy w dowolnej kombinacje z pewnością uda się zdobyć pierwsze zlecenie a w przyszłości kolejnych klientów.

Mój pierwszy klient – historia prawdziwa

Jako nastolatek zapisałem się do lokalnej grupy fotograficznej. Dla grupy wykonałem swoją pierwszą stronę internetową, która nie była może wybitna pod względem technicznym i wizualnym, ale spełniała swoją rolę znakomicie – była użyteczna i praktyczna. Dzięki temu zostałem zauważony i otrzymałem kolejne zlecenie, za które już otrzymałem wynagrodzenie. To otworzyło mi drogę do zdobywania kolejnych zleceń komercyjnych. 

Podsumowanie

Zdobycie doświadczenia, kontaktów, rozwój i zaangażowanie jest ważniejsze na początek niż zarabianie pieniędzy. To pozwoli zbudować solidny fundament pod to, aby kolejne zlecenia opierały się już na Twoich wcześniejszych dokonaniach. A w przyszłości zaowocuje to większą ilością klientów, lepszym wynagrodzeniem.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *