Jak zdobywać klientów zagranicznych?

Potrzebujesz nowych klientów? Chcesz rozwijać swój biznes? Szukasz partnerów na rynkach zagranicznych? Znalezienie godnego zaufania partnera do współpracy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza na nieznanym nam jeszcze obszarze. Dlatego podzielę się tutaj moim doświadczeniem i opowiem jak to wyglądało w naszej firmie.

W tym artykule odpowiem na pytanie widza przesłane do nas w komentarzu pod jednym z filmów:

Jeśli ja mógłbym coś dodać od siebie… opowiedz w tym filmie też o tym jak można tworzyć strony na wordpress dla klientów z innych państw. Czy jedyną opcją jest freelancing na fiverr, czy można jeszcze inaczej. Bo tam konkurencja jest ogromna.

Czy zatem trzeba bać się konkurencji? Czy fiverr to jest dobre miejsce na znalezienie dobrego klienta zagranicznego? Jak dobrze musisz znać WordPress, żeby zarabiać w Euro lub Dolarach?

Jak to wyglądało w naszej firmie?

W 2014 roku zrodził się pomysł pracy dla klientów z całego świata. I tak krok po kroku doszliśmy do momentu, że pracujemy już od dłuższego czasu dla klientów z innych krajów (najczęściej ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej). Bardzo sobie to chwalimy. Obecnie 90% naszej pracy wykonujemy dla klientów zagranicznych.

Chodzi o pieniądze …dużo lepsze

Zarobki w branży IT są jednymi z najbardziej intratnych, co wiadomo od dawna. Programiści w naszym kraju nie mają na co narzekać, bo stawki są bardzo atrakcyjne. Zarobki oczywiście zależą od wielu czynników – przede wszystkim ich doświadczenia i miejsca zatrudnienia, ale również języka, w którym programują, rodzaju umowy i wielkości firmy. Jednak specjaliści, którzy zdecydują się na współpracę z zagraniczną firmą, mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie (nawet kilkukrotnie!)?

Jak się przygotować do podboju świata

Czy wspomniany już fiverr to jest dobre miejsce na znalezienie dobrego klienta zagranicznego? Moim zdaniem, nie do końca. Portal jest znany z tego, że robi się dużo i tanio, a przecież nie o to chodzi. Celem jest znalezienie pracy, która przyniesie większe pieniądze. Dlatego na początek warto zastanowić się jaką stawkę otrzymujesz obecnie w Polsce i jaka stawka interesowałaby Cię pracując z klientem zagranicznym. Weź pod uwagę, że praca z klientem z innego kraju czy nawet kontynentu wiąże się na pewno z większym ryzykiem, bo dochodzą kwestie np. egzekwowania należności.

Koniecznie zadaj sobie pytanie: W czym jesteś doby? W czym jesteś specjalistą? Specjalizacja oznacza wysoką jakość realizowanych przez Ciebie projektów. To zaś przekłada się na wyższą stawkę, ale także na zadowolonych klientów. A jak wiadomo każdy zadowolony klient może przynieść następną pracę i kolejnych klientów.

Atuty Polski

W branży IT kiedy granice państw oraz odległości przestają mieć znaczenie mogą pojawić się utrudnienia w postaci różnic czasowych. Na szczęście naszym dużym atutem jest strefa czasowa, w której jesteśmy.  Dla klientów z Europy Zachodniej nadal jesteśmy w tej samem strefie, jak również dla dużej części klientów amerykańskich jesteśmy w takiej strefie, że nasze godziny pracy się pokrywają.

Bądź pewny siebie

Naszym problemem jest brak pewności siebie. Często wydaje nam się, że barierą w kontaktach z klientami zagranicznymi będzie słaba znajomość języka angielskiego. Nic bardziej mylnego. Nasz angielski jest na bardzo wysokim poziomie na tle innych państw. Pamiętaj też, że Twój język nie musi być perfekcyjny. Najważniejsza jest dobra komunikacja.

Kto jest ekspertem?

Z perspektywy mojej wieloletniej praktyki w branży IT mogę dać cenną radę – bądź ekspertem w swojej dziedzinie. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci zdobyć nowych klientów i utrzymać tych, z którymi już współpracujesz.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *