Jak zacząć zarabiać lub zarabiać lepiej na stronach www

Strony internetowe stały się standardem w dzisiejszych czasach. Każdy kto chce zaoferować swoje produkty, usługi lub podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ma swoje miejsce w sieci.

Era technologiczna sprawiła, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT, a tworzenie stron internetowych to jeden z najbardziej obiecujących zawodów przyszłości. Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie nauki programowania, ale tak naprawdę wszystkiego, co związane z szeroko pojętym tworzeniem stron www i zapewnianiem wsparcia dla klientów posiadających takie strony. 

Oczekiwania kontra rzeczywistość

Nawet jeżeli nie jesteś osobą techniczną, możesz zacząć zarabiać online stosując się do kilku prostych zasad.

  • Praca szuka mnie 
  • Chcę się rozwijać
  • Muszę zarabiać

Z taką bazą będzie ci dużo łatwiej podejmować decyzje dotyczące tego czego konkretnie chcesz się nauczyć i w jaki sposób spożytkować swój cenny czas. 

Małymi krokami do przodu

Rozpoczęcie pracy jako twórca stron www może na początku wydawać się skomplikowane. Zastanawiasz się jakie narzędzia wybrać? W jaki sposób pozyskać klientów? I jak zarabiać pieniądze?

Jeżeli nie masz pojęcia o programowaniu i tworzeniu stron www to wybór systemu WordPress to świetna decyzja. To dla mnie numer jeden jeśli chodzi o narzędzia do tworzenia stron internetowych. WordPress wyróżnia się prostotą, łatwością w nawigacji po wszystkich funkcjach, a do tego jest bardzo intuicyjny. Szybko opanujesz jego obsługę. A stąd już prosta droga do zdobywania pierwszych komercyjnych zleceń. Jest mnóstwo klientów, nie tylko w Polsce ale na całym świecie, którzy szukają osób ze znajmością systemu WordPress. 

Sprytne narzędzia do tworzenia stron internetowych

Przy budowaniu stron internetowych warto też korzystać ze sprytnych aplikacji takich jak edytor graficzny Canva, który pozwala tworzyć atrakcyjne wizualnie treści. To świetna alternatywa dla bardziej skomplikowanego Photoshopa.

Program canva

Od jakich zleceń zacząć?

Najlepiej zacząć od prostych zleceń. Z mojego doświadczenia najkorzystniejszą strategią jest podejmowanie się takich zleceń, które wykonasz z łatwością. Co to znaczy? Wybierz zlecenia, które nie przysporzą dodatkowych trudności, a przy ich wykonaniu nie będzie ryzyka, że nie wykonasz ich w określonym terminie lub zlecenie pochłonie 10 razy więcej czasu niż oszacowałeś. Jednym słowem nie zarobisz.

Dobra reputacja

Na początku swojej przygody z budowaniem stron internetowych świetną taktyką jest przyjmowanie zleceń mało atrakcyjnych lub słabo płatnych. Dlaczego? Jeśli będziesz wykonywać te początkowo łatwe zlecenia na czas i będą one przewyższać oczekiwania klientów to twoja reputacja w oczach zleceniodawcy będzie znakomita. A jak wiadomo każdy zadowolony klient może przynieść następną pracę i kolejnych klientów.

Kto to jest ekspert?

Z perspektywy mojej wieloletniej praktyki w branży IT mogę dać cenną radę – bądź ekspertem w swojej dziedzinie. Dobry specjalista zna się na jednej rzeczy bardzo dobrze, a nie na wielu po trochu. To nie możliwe szczególnie w świecie stron internetowych, gdzie jest ogrom systemów, narzędzi i możliwości. Dlatego bardzo ważny jest rozwój i stałe doskonalenie się, ale najlepiej w jednej konkretnej dziedzinie.

Cały świat dla Ciebie

Na całym świecie znajdzie się mnóstwo potencjalnych klientów, dla których twoja stawka godzinowa czy koszt usługi będzie bardzo atrakcyjna kiedy ta sama cena w Polsce dla klientów może okazać się zaporowa. Miej odwagę i pewność siebie w poszukiwaniu zagranicznych klientów. Świat stoi otworem.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *