Jak założyć własną firmę? Co musisz wiedzieć?

Chcesz założyć agencję interaktywną? Sprawdzić się w roli szefa, który prowadzi i rozwija własną firmę? W artykule o tym co musisz wiedzieć zanim wystartujesz ze swoim biznesem.

Z Danką Stawarz rozmawiamy o tym jak z naszej perspektywy – czyli osób o blisko dwudziestoletnim doświadczeniu – warto podejść do stworzenia i rozwijania własnej agencji. Danka podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat pracy w branży internetowej. Sama jest współwłaścicielką agencji interaktywnej Webest. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także projektowaniem stron oraz programowaniem.

Co musi wiedzieć właściciel firmy

Danka zaczynała jako grafik, a teraz zarządza agencją interaktywną. W naszej rozmowie podkreśla, że warto zbierać różne doświadczenia zawodowe. Te zdobyte umiejętności z różnych miejsc mogą być bardzo dużym atutem, gdy postanowisz założyć własną firmę. Dobrze jest przejść przez różne stanowiska, zobaczyć ,,jak to działa”, żeby mieć póżniej pojęcie co się dzieje się w twojej firmie.

Jak założyć własną firmę?

Dobra rada dla początkujących – warto popracować z kimś, w większym zespole, może nawet z kilkoma zespołami. Współpraca z innymi i zrozumienie poszczególnych ról w firmie jest niezmiernie istotne, jeśli chcemy pracować wydajnie i efektywnie. Zakładając własną agencję interaktywną jako pracodawca będziesz przecież zarządzać zespołem.

Szef nie projektuje i nie koduje

Budując własny biznes musisz zdać sobie sprawę, że nie możesz skupiać się tylko na projektowaniu czy programowaniu. Budowanie biznesu to w dużym stopniu zarządzanie, bycie liderem, dążenie do rozwoju  firmy i sprzedaży. Nie będziesz już specjalistą (programistą), zostaniesz menedżerem i przedsiębiorcą. 

Własna firma a specjalizacja

Jedną z ważniejszych rzeczy w budowaniu własnego biznesu jest dążenie do specjalizacji. Specjalizacja to szansa, aby stać się naprawdę dobrym w wybranej dziedzinie. Wiąże się to na pewno z wysoką jakością realizowanych projektów.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *