WordPress na Localu - bez serwera

Nauka obsługi WordPress i tworzenie stron internetowych będzie dużo prostsze dzięki wykorzystaniu sprytnych narzędzi. W tym wpisie pokażę jedno z nich.

Panuje taki stereotyp, żeby odpalić stronę internetową lub zainstalować WordPressa musisz mieć serwer i wiedzę. Okazuje się, że pierwsze kroki można postawić w prosty sposób bez znajomości zagadnień technicznych.

WordPress bez serwera na 1 kliknięcie

Często pojawia się pytanie, czy mogę najpierw postawić stronę na swoim komputerze, bez serwera? Tak, wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Mam tu na myśli program, który umożliwi jednym kliknięciem zainstalowanie systemu WordPress i nowej strony internetowej. Nie musisz mieć żadnego serwera, dostępów czy płatnych usług.

Local – sprytny, darmowy program

Local to program, który możesz pobrać na dowolną platformę, bezpłatnie ze strony localwp.pl Po pobraniu na dysk komputera musisz go tak jak każdy inny program zainstalować. Dzięki niemu w łatwy sposób stworzysz witryny w WordPress. 

Tworzenie nowej strony internetowej

Aby utworzyć nową stronę internetową wystarczy kliknąć jeden (w tym przypadku zielony) przycisk create a new site, wpisać nazwę strony i gotowe! Oczywiście istnieją jeszcze bardziej rozbudowane opcje dla technicznych użytkowników, ale tym razem skupię się na tych podstawowych. Następny krok to ustawienia strony. Możesz skorzystać z predefiniowanych ustawień lub wybrać własne, ale to już dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Teraz chwila cierpliwości i program zainstaluje WordPressa, uruchomi serwer, bazę danych. Strona zainstalowana!

Obsługa zainstalowanej strony

Po zainstalowaniu strony pojawi się kilka zakładek z ustawieniami. Najważniejsze to Open site (pokazuje działającą stronę) i admin (przekieruje do panelu administratora systemu WordPress). W kilkadziesiąt sekund masz na swoim komputerze w pełni działającą stronę opartą na Worpressie. Można przystąpić do działania!

Panel programu local

Ucz się, psuj i eksperymentuj 

Bez żadnych ograniczeń możesz testować nowe pomysły, klikać, eksperymentować i psuć, bo nawet jeśli twoja strona przestanie działać to przy pomocy programu local bez problemu postawisz szybko i sprawnie nową.

Gutenberg – świetny edytor treści w WordPress

Główną zaletą tworzenia strony internetowej na WordPressie jest jego prostota. Edytor Gutenberg preinstalowany w WordPressie pozwala na łatwiejsze i bardziej intuicyjne kreowanie wpisów i podstron. Umożliwia dodawanie contentu innego niż zwykły tekst, czyli wszelkich materiałów obrazów, wideo, cytatów, tabel, linków.

Podsumowanie

Program Local to doskonałe środowisko do nauki i rozwijania swoich umiejętności obsługi WordPressa i tworzenia stron internetowych.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *