WordCamp, WordUp - czy warto jeździć na konferencje IT?

Na mojej pierwszej konferencji z branży IT byłem w 2008 roku. Po kilkunastu latach doświadczenia z konferencjami wiem, że może nie jest to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu ale są tego pewne benefity. 

W tym artykule odpowiem na często zadawane pytania: Czy warto poświęcać czas i pieniądze na udział w konferencjach? Jak zaistnieć na tego typu wydarzeniach? Jak przygotować się do spotkań branżowych? 

Jak przygotować się do konferencji?

Na początek warto odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: po co jedziesz na daną konferencję? Czy Twoim celem jest zdobycie nowej wiedzy, cennych wskazówek oraz porcji inspiracji, zorientowanie się w trendach panujących w branży czy może poszerzenie sieci znajomości, kontaktów zawodowych. Decydując się na udział w konferencji, podejdź do tego na poważnie. Skup się na czerpaniu korzyści.

Jak zaistnieć na konferencji?

Zastanawianie się nad tym – jak zaistnieć na konferencji to akurat najgorsza rzecz jaką można zrobić. Osoby, które najbardziej starają się zaistnieć poprzez wciskanie wszystkim dookoła swoich wizytówek czy przez to, że są nadmiernie aktywne budzą śmieszność i osłabiają swój wizerunek. Zamiast nachalnie reklamować swoje produkty czy usługi lepiej poznawać ludzi podobnych do siebie, z którymi masz wspólne zainteresowania, podobne spojrzenie na biznes czy branże, w której pracujesz. Z mojego doświadczenia wiem, że największą wartością są nowe znajomości, a często nawet nowe przyjaźnie.

Wiedza wyniesiona z konferencji

Czasami, gdy konferencja trwa 2-3 dni nie jesteśmy w stanie być na wszystkich prezentacjach. Wiele z nich odbywa się w tym samym czasie, dlatego dobrze wybrać te, które są dla nas najważniejsze merytorycznie, najciekawsze. Zdradzę, że cała magia każdej konferencji odbywa się jednak nie na sali wykładowej a poza nią 😉 W kuluarach toczą się interesujące rozmowy, ludzie wymieniają między sobą ciekawe poglądy, nawiązują kontakty.

Co daje uczestnictwo w konferencji?

Każda konferencja branży IT jest okazją do zdobywania nowych kontaktów. Wydarzenia tego typu sprzyjają nawiązywaniu znajomości. To także świetna okazja do pozyskiwania potencjalnych klientów czy współpracowników. 

Na jakie konferencje warto jeździć?

Intuicja podpowiada by jeździć na konferencje o tematyce, w której się specjalizujesz. Jednak na takiej konferencji spotkasz raczej kolegów po fachu. Może dowiesz się czegoś nowego, porozmawiasz na interesujące tematy, zobaczysz coś ciekawego. Jednak zdecydowanie lepiej w tym przypadku ,,być trochę nie na miejscu”, czyli np. będąc designerem wybierz się na konferencję dla ludzi zajmujących się WordPressem. Gwarantuję, że wzbudzisz o wiele większe zainteresowanie i z pewnością nawiążesz znajomości, które mogą z czasem przerodzić się w biznes.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *