Jak skutecznie unikać problemów z klientami? Jak radzić sobie z trudnym klientem?

Dlaczego wszyscy uczymy się dopiero na własnych błędach? Dlaczego umowa na wykonanie strony internetowej jest tak ważna i kiedy może nas uchronić przed dużymi problemami ? 

Na powyższe pytania odpowiedziała Magda Paciorek, która współpracuje z firmą hostingową Cyberfolks. Magda o WordPressie wie wszystko – pracowała jako WordPress developer w większych zespołach, ale także jako freelancer dla własnych klientów.

Trudny klient

W mojej niemal 20 letniej karierze w branży IT nie raz przekonałem się na własnej skórze – jak bardzo trudny klient, albo źle dobrane zlecenie może zmienić pracę w koszmar, który będzie Cię dręczył we śnie i na jawie. Magda również opowiedziała o koszmarnym zleceniu, które przyszło jej kiedyś wykonywać dla bardzo trudnego klienta. Jednak i z takich sytuacji można wyciągnąć lekcje, aby w przyszłości nie popełniać już podobnych błędów. Magda zwraca szczególną uwagę na to jak ważną kwestią jest zawarcie umowy. Dobrze skonstruowana umowa zaoszczędzi niepotrzebnego stresu i uchroni przed trudnymi klientami. 

Scope creep

Czy ten projekt się kiedyś skończy? Znasz to? To właśnie scope creep – pojęcie dotyczy permanentnego lub niekontrolowanego wzrostu zakresu prac nad projektem. To efekt braku umowy regulującej ważne kwestie między stronami oraz określającej zakres pracy.

Desperacja w pracy

W momencie gdy rozpoczynamy swoją pracę jako twórca stron internetowych pojawia się problem braku stałego dochodu. Żyjemy wtedy od klienta do klienta i wtedy często godzimy się na gorsze zlecenia. Z dzisiejszej perspektywy wiem, że lepiej nie mieć klienta czy nie mieć zlecenia, niż zdecydować się na współpracę, która przysporzy problemów.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *