Toksyczny klient i jak skutecznie unikać problemów z klientami
W tym artykule chcę poruszyć temat dobrych i złych klientów, a przede wszystkim jak ustrzec się tych ostatnich. Pokażę także jak wielką zmianę może wnieść jedno proste narzędzie. Wszystko to oparte na naszych doświadczeniach.
Tak jak już wiele razy wspominałem moje pierwsze komercyjne zlecenia, czyli strony internetowe dla klientów wykonałem w 2004 roku. I przez te niemal 20 lat przekonałem się na własnej skórze – NIE RAZ – jak bardzo taki zły klient, albo źle dobrane zlecenie może zmienić pracę, a nawet całe życie w dramat 😉 Z dzisiejszej perspektywy wiem, że lepiej nie mieć klienta czy nie mieć zlecenia, niż wpakować się w projekt, na którym popłyniesz.
Trudny klient
Zły klient czy złe zlecenie dla Ciebie, nie znaczy, że będzie to zły klient lub złe zlecenie dla kogoś innego. Przez lata doświadczenia udało nam się je odróżnić i wybierać te właściwe. Dobry klient, dobre zlecenie to takie, w którym możemy wykorzystać nasze mocne strony zamiast zmagać się z własnymi słabościami, czy użerać z toksycznymi ludźmi gdzieś tam po drugiej stronie. Taki dobrze dobrany projekt to jest najprostsza droga do zadowolenia z pracy, do świetnych wyników finansowych i do stałego i stabilnego rozwoju.
Skuteczny sposób na unikanie problemów! Nasze narzędzie za free
Narzędzie, które stworzyliśmy Lead Qualification Form Template pozwala posługiwać się algorytmem, dzięki temu możemy odłożyć emocje na bok, a wszelkie decyzje o współpracy z potencjalnym klientem podejmujemy w kilka minut.
Jak to działa?
Klient, z którym podejmiemy współpracę musi otrzymać odpowiedni wynik. W prezentowanym arkuszu minimalny wynik to 80. Na początek ustalamy budżet. A następnie musimy odpowiedzieć na 10 pytań: Jakim budżetem dysponuje klient? Nowy czy stały klient? A może VIP? W naszym arkuszu wyżej punktowany jest klient stały lub VIP, czyli taki, z którym już pracowaliśmy lub nadal współpracujemy. Dlaczego? Znamy już wzajemne oczekiwania i nie tracimy czasu na to by dowiedzieć się czy nasza współpraca w ogóle ma sens.
Musimy także znaleźć odpowiedzi na takie pytania: Czy to zlecenie pasuje do mojego idealnego scenariusza? Czy potrafię pomóc klientowi rozwiązać jego główny problem? Czy klientowi się śpieszy? Ilu mam konkurentów w walce o zlecenie? Czy termin realizacji jest dla mnie komfortowy? Klient wie dokładnie czego potrzebuje czy tylko się rozgląda? Jak moje doświadczenie i kompetencje pasuje do wymagań klienta? I na koniec jedno z ważniejszych pytań – Co podpowiada intuicja? Czy ten klient lub projekt może być ciężki? Jeśli obawiamy się współpracy, mamy przekonanie, że coś może pójść nie tak, to odrzucamy takie zlecenie.
Narzędzie zdecydowania ułatwia nam pracę oraz podejmowanie trudnych decyzji. Nie zaliczamy żadnych wpadek a dzięki temu mamy więcej zadowolonych klientów. Jeśli chcesz skorzystać z Lead Qualification Form Template to zapraszam do subskrybowania naszego newslettera https://astratic.org/newsletter zyskasz dostęp do tego narzędzia jak również kolejnych, którymi zamierzamy się dzielić.
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję