Czy WordPress jest podatny na wirusy i atak hakerski?

WordPress to kiepski system CMS, bo jest podatny na wirusy i łatwo jest go hackować. Takie rzeczy słyszałem bardzo często od klientów, szczególnie kilka lat temu, kiedy WordPress dopiero zdobywał popularność. Postaram się obalić mity i wytłumaczyć jak powstał ten stereotyp systemu CMS.

To błędne przekonanie, że WordPress nie jest bezpieczny i jest bardzo podatny na wirusy oraz ataki hakerskie, a strona internetowa na pewno krótko po uruchomieniu wypełniona zostanie spamem, linkami do niefajnych stron, co spowoduje, że trzeba będzie zatrudnić specjalistę do jej wyczyszczenia i przywrócenia do życia.

WordPress a wirusy

Jeśli spojrzymy na różne rejestry z przeszłości, które zbierają informacje na temat jakie były podatności systemu na wirusy oraz problemy z całą platformą to ten CMS ma dość dużo na swoim koncie. Jednak stwierdzenie, że WordPress nie jest bezpiecznym systemem jest nieprawdziwe. Dlaczego?  Odpowiedz jest prosta, najczęściej podatności te wynikają z tego, że WordPress jest używany przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Co mogę zrobić aby uniknąć wirusów?

Przede wszystkim używać WordPressa rozsądnie, w zgodzie z najlepszymi praktykami, korzystać z dodatków i rozszerzeń tylko ze sprawdzonych źródeł. Bardzo duże znaczenie ma motyw i to jak jest stworzony. Przy wyborze motywu warto zwrócić uwagę na liczbę jego elementów składowych – dodatkowych wtyczek, które są potrzebne do jego prawidłowego działania. W motywach, które są przeładowane występuje ryzyko luk bezpieczeństwa. 

Podsumowanie

Wiele podatności WordPressa szczególnie w przeszłości związanych było z serwerami, które były źle dostosowane do takiego oprogramowania. Dlatego warto korzystać z zaufanych dostawców, bo to w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko, że strona zostanie zhakowana.

I na koniec najważniejsze WordPress jak każdy inny system wymaga aktualizacji.

Wirusy systemu

Jestem ciekaw, jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii? Czy zdarzyło się Wam przywracać do życia stronę na WordPressie? Dlaczego tak się stało? I co myślą klienci o wykorzystaniu WordPressa w biznesie? Po więcej ciekawostek związanych z WordPressem zapraszam na YouTube.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *